X
تبلیغات
X
تبلیغات
فیــزیـک حالت جامد

فیــزیـک حالت جامد

چهارمین حالت ماده

اگر گرمایش حالت جامد ماده را تا گذار از حالت مایع و گاز و فراهم شدن شرایط یونش گاز ادامه دهیم، به چهارمین حالت ماده یعنی پلاسما دست خواهیم یافت. پلاسما چیزی در حدود 99.9 درصد از مادۀ موجود در جهان را تشکیل داده است. قدمت استفادۀ بشر از پلاسما مصادف است با سود جستن انسان از آتش.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ساعت ۱۱:۴۵ توسط سعید حدادی دسته : فیزیک پیشرفته نظر(0)

مفهوم تقارن تحت برگشت زمان Time Reversal

در فیزیک، تقارن تحت برگشت زمان بسیار مهم است. این نوع تقارن تا حدودی از انواع دیگر تقارن غیر عادی تر است! در ابتدا مفهوم تقارن تحت برگشت زمان را در اینجا شرح می دهیم که کمتر در متون فارسی به آن پرداخته شده است. بحث سر این است که تقارن های موجود در طبیعت که عموم مردم با آن آشنایی دارند فقط مختصات مکانی حوادث را تغییر می دهند؛ مانند منتقل شدن یا دوران یافتن که در آن ها فقط مختصات مکان تغییر می کند ولی زمان تغییر نمی کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۱۶ آبان ۱۳۹۳ساعت ۱۶:۵۷ توسط سعید حدادی دسته : فیزیک پیشرفته نظر(0)

ویژگی های نوری نانو ذرات فلزی


نانوذرات فلزی به ویژه فلزات نجیب (طلا، نقره و مس) دارای ویژگیهای فیزیکی و بویژه اپتیکیِ جالب توجه و گوناگونی هستند و در همین حال تهیه و تولید آنها با امکاناتی متوسط امکان پذیر است. به همین دلیل بررسی برهمکنش آنها با میدانهای خارجی الکتریکی و مغناطیسی بسیار مورد توجه قرار گرفته و پژوهشهای گسترده ای برای پیدا کردن کاربرد موادی که با استفاده از این نانوذرات یا ساختارهای ایجاد شده بر اساس آنها تولید می شوند در جریان است. 


برچسب‌ها: نانو,فیزیک,solids.ir,حالت جامد,

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ساعت ۲۰:۵۴ توسط سعید حدادی دسته : فیزیک پیشرفته نظر(1)

از ابعاد زير هسته‌اي تا كيهان

فیزیک یکی از علوم تجربی است که هدف آن فهم آن است که دنیا در ابعاد بسیار کوچک تا ابعاد و فواصل بسیار بزرگ که تاکنون مشاهده شده‌اند چگونه کار می‌کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۹ تیر ۱۳۹۳ساعت ۱۰:۳۴ توسط سعید حدادی دسته : فیزیک پیشرفته نظر(0)

فیزیک، هنر و باستان شناسی


استفاده از علوم طبیعی به ویژه فیزیک و شیمی در هنر و باستان شناسی سابقه ای حدود دویست ساله دارد. کارشناسان هنر و باستان شناسی برای پاسخگویی به سوالاتی مانند قدمت اشیا و آثار هنری، باستانی و تاریخی، مواد تشکیل دهنده آنها، منشا مواد اولیه ای که در ساخت آثار باستانی به کار رفته است، سیر تحول فناوری، مرمت و حفاظت بهینه آثار و اشیا باستانی و ایجاد شرایط بهینه محیطی در موزه ها، اصالت آثار هنری و تاریخی، وضعیت آب و هوایی در دورانهای گذشته، منشا بیماریها و عادات و رفتارهای انسانی و حیوانی، روند تکامل انسان و صدها سوال دیگر از این دست ناچارند به روشهای علمی موجود توسل جویند.

برچسب‌ها: solids.ir,فیزیک حالت جامد,فیزیک,جامد,

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۶ تیر ۱۳۹۳ساعت ۱۹:۵۳ توسط سعید حدادی دسته : فیزیک پیشرفته نظر(2)